Пам''ятник Шевченку, що зник на Жовківщині, віднайшовся у Новодністровську

Пам''ятник видатному поету Тарасу Шевченку, що зник із території Сопошинської сільської ради на Жовківщині, віднайшовся у Чернівецькій області.

Це сталося минулого літа у липні. Жителі села Сопошин Жовківського району забили тривогу з приводу пам''ятника Т.Шевченкові, який зник з території колишнього колгоспу, сьогодні - з території готельно-ресторанного комплексу "Клен", який пів століття там стояв. І зник серед ночі.
Власник - Білан І.
Через декілька днів, як зник пам''ятник, мені зателефонувала жителька села Сопошин, заявивши, що зник пам''ятник з території села.. Я відразу зателефонувала І.Білану. На що він ясно і чітко відповів "Нічого із Шевченком не сталося, він на реставрації. Буде в жовтні в Сопошині". На мій коментар, що пам''ятник без нашого дозволу не реставрується, відповів: "Нічого страшного не буде. Побачите, все буде гаразд". Крім цього, у телефонній розмові зазначив "Я пам''ятник купив, а значить - він мій. Прошу не втручатися". Така ситуація заставила задуматися. Проте не спіла я й до Львова подзвонити, тому що був кінець робочого тижня, п''ятниця, як жителі села у неділю зібрались на сходи аби повернути пам''ятник.
Пам''ятник був встановлений 40 років тому, його автор - скульптор Володимир Одрехівський. На загальних зборах, що відбулися 20 листопада 2011 року, сопошинці постановили звернутися із листом до Управління з питань звернень громадян, до начальника Управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА В. Івановського, відтак надсилали запити і в Адміністрацію Президента України за фактом незаконного демонтажу пам’ятника Шевченкові. Статтею 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що перенесення пам’ятника місцевого значення здійснюється лише за письмової згоди органу охорони культурної спадщини. Відповідне ж Управління Львівської ОДА такого дозволу не давало.

У зв''язку з інцидентом депутати Львівської облради направили звернення до правоохоронних органів з проханням з''ясувати куди зник пам''ятник.

Тим часом, як пише газета із Буковини "Новини Чернівців", один з мешканців Сопошина побачив в Інтернеті статтю про те, що в місті Новодністровськ (Чернівецька обл.) 24 серпня урочисто відкрили пам''ятник Т.Шевченкові. На фотографії онук пані Л.Островської, мешканки Сопошина впізнав пам''ятник, що зник з їх села, тільки тепер він був у бронзі.

Як з’ясувалося вже наступного дня (5 січня) на нараді у секретаря міської ради М. В. Лутчака із керівниками відділів, служб та підприємств, Р. Панчишин надіслав факсом документи на скульптуру, які нібито підтверджують законність її походження та встановлення. З факсимільної роздруківки стало відомо, що пам’ятник не вкрадений, а придбаний Р. Панчишиним за 300 грн у ПП І. Білана (ми вже знаємо, що «… його оцінили, як борону, як плуг, як трактор»). Зваживши всі докази «за» і «проти», вислухавши позиції один одного, зібрання вирі-шило звернутися до Р. Панчишина (нового власника монумента) із проханням дати пояснення та відреагувати на звернення стурбованих львів’ян щодо повернення Тараса Шевченка на його місце — у село Сопошин.

Коли представники села поїхали в Новодністровськ, то з''ясувалось, що пам''ятник був встановлений стараннями екс-мера міста Руслана Панчишина, який запевнив жителів містечка, що пам''ятник виготовили на його замовлення скульптори зі Львова і що для казни міста пам''ятник практично обійшовся безкоштовно.

У процесі розмов з владою міста з''ясувалось, що Р.Панчишин придбав пам''ятник за 300 грн. у підприємця з Львівської області Ігоря Білана, який купив територію колишнього колгоспного двору разом з пам''ятником. Але при цьому виплив один нюанс – І.Білан є тестем Р.Панчишина.

За інформацією видання, в даний час питанням законності всіх стадій передачі пам''ятника, який є пам''ятником монументального мистецтва, займаються правоохоронні органи. Про це повідомляє Інтерфакс.
Далі буде
Галина Фесюк

Зображення
Зображення
Коментарі